Dymisja Szydło, 21.08.2017

 

Dymisji Szydło nie będzie: To słaby premier, ale podoba się wyborcom PiS

As, 21.08.2017

Beata Szydło

Beata Szydło (Źródło: Jakub Orzechowski/ Agencja Gazeta)

- Nie widzę powodu, by dymisjonować Beatę Szydło. To najmocniejsze ogniowo obozu PiS – mówiła w TOK FM Kamila Baranowska z „Do Rzeczy”. O możliwym zastąpieniu Beaty Szydło przez Jarosława Kaczyńskiego informuje „Rz”.
Według informacji „Rzeczpospolitej”, przebudowa rządu odbędzie się jesienią. Poza wymianą kilku ministrów brana jest pod uwagę dymisja Beaty Szydło. Miałby ją zastąpić sam Jarosław Kaczyński.

Pozycję premier miała znacząco osłabić spóźniona reakcja na nawałnice, jakie przetoczyły się nad Wielkopolską i Pomorzem 10 dni temu.

Ustalenia „Rzeczpospolitej” nie przekonały komentatorów „Poranka Radia TOK FM”. – Nie widzę powodu, by odwoływać Beatę Szydło. Zaraz po nawałnicach, w sobotę z urlopu wzięła udział w wideokonferencji. Nie było więc tak, że zupełnie znikła – komentowała Kamila Baranowska.

Zdaniem dziennikarki tygodnika „Do Rzeczy”, nie ma żadnych politycznych ani „marketingowo-wizerunkowych”, by zdymisjonować szefową rządu.

- Beata Szydło jest najmocniejszym ogniwem obozu PiS. Cieszy się bardzo dobrymi wynikami sondażowymi. Z punktu widzenia elektoratu, zupełnie niezrozumiałe byłyby zastępowaniem jej właśnie teraz Jarosławem Kaczyńskim- uważa Baranowska.

Premier tak zła, że aż dobra. Dla partii

O tym, że premier zachowa stanowisko przekonany jest też Paweł Wroński. Choć dziennikarz „Gazety Wyborczej” nie wyklucza, że do wymiany ministrów dojdzie.

- Szydło jest bardzo dobrze sformatowanym premierem – jest słabym szefem rządu, nie panuje nad Radą Ministrów. Ale ona odpowiada wyobrażeniem elektoratu PiS na temat tego, jak ma wyglądać premier. Że to ma być człowiek z ludu, ma słuchać Polaków. Ona została tak sprawnie ulepiona, że PiS nie chciałby formować nowego polityka w podobny sposób – ocenił w „Poranku Radia TOK FM”.

Sławomir Sierakowski, przy okazji dyskusji o ew. dymisji Beaty Szydło, przypomniał popularne przed laty w polskiej polityce określenie „premier-zderzak”.

- Taki premier miał pracować pewien czas, by przyjąć krytykę, przetrzymać jakiś rodzaj naporu politycznego. A potem się go wymieniało. Prawo i Sprawiedliwość można porównać do wozu terenowego. I taki „zderzak”  jak Beata Szydło trwa i trwa, może w niego uderzać wszystko a i tak przetrwa. Nie ma powodu, by była zmiana – mówił w TOK FM twórca „Krytyki Politycznej”.

Beata Szydło od miesięcy plasuje się w trójce polityków, do którego Polacy mają największe zaufanie. W lipcowym badaniu CBOS, liderem zaufania był prezydent DudaDrugie miejsce zajęła premier Szydło, a trzecie – Paweł Kukiz.

Ujazdowski krytykuje Szydło za wypowiedź ws. zamachu w Barcelonie. „Radziłbym nie okazywać polskiemu rządowi wyższości wobec Europy Zachodniej”>>>

Biedroń: Beata Szydło miała rację. Polska jest dzisiaj w ruinie instytucjonalnej


http://www.gazeta.tv/plej/19,138242,22246402,video.html

 

TOK FM

WSZYSCY BRUTUSI KACZYŃSKIEGO

21.08.2017

Cezary Michalski

Publicysta Newsweeka

Spiskowcy chcą się pozbyć Kaczyńskiego, by zachować cały prawicowy stan posiadania.

Operacja Walkiria z lipca 1944 roku (próba obalenia Adolfa Hitlera rozpoczęta nieudanym zamachem pułkownika Clausa von Stauffenberga w Wilczym Szańcu) nie była żadnym antyfaszyzmem. Polegała na tym, że konserwatyści w obozie rządzącym III Rzeszą i w armii próbowali usunąć Hitlera uważanego przez nich za ewidentnego politycznego szaleńca, żeby wobec klęsk wojennych zachować przynajmniej część jego zdobyczy. Jarosław Kaczyński nie poniósł jeszcze żadnej ewidentnej klęski, jednak masowość społecznych protestów w obronie niezawisłych sądów, a także narastająca izolacja rządu PiS wobec wszystkich ośrodków polityki światowej – nie wyłączając Waszyngtonu – sprawiła, że u wielu prawicowców, a także u wielu ludzi Kościoła zapaliło się pierwsze światełko alarmowe.


http://www.newsweek.pl/plus/polska/prawica-chce-obalic-kaczynskiego-spisek-przeciwko-prezesowi,artykuly,414821,1,z.html

„Rz”: Kaczyński szykuje się do zastąpienia Szydło. „Wszystko zależy od prezydenta”

„Rz”: Kaczyński szykuje się do zastąpienia Szydło. „Wszystko zależy od prezydenta”

Wprost, 21.08.2017

Andrzej Duda© MAREK KONRAD / FOTONEWS Andrzej Duda

 

Spóźniona reakcja na nawałnice okaże się pretekstem do wymiany Beaty Szydło na Jarosława Kaczyńskiego? Taki scenariusz rysuje poniedziałkowa „Rzeczpospolita”, powołując się na informatorów z bliskiego otoczenia prezesa PiS.

Jak piszą dziennikarze „Rzeczpospolitej”, z ich rozmów z politykami Prawa i Sprawiedliwości wyłania się konkretny obraz wymiany na szczytach władzy w Polsce. Według informatorów gazety, zmiany w rządzie nie zostaną przeprowadzona z dnia na dzień, ale są „nieuniknione”. „Politycy PiS coraz częściej mówią o tym, że stanowisko szefa rządu straci Beata Szydło, a tekę premiera osobiście obejmie Jarosław Kaczyński” – pisze „Rz”, powołując się na bliskich współpracowników Kaczyńskiego. Wymiana premiera miałaby nastąpić około drugiej rocznicy objęcia rządów przez Beatę Szydło.

W planie PiS jest tylko jeden znak zapytania – to osoba prezydenta. Informator „Rzeczpospolitej podkreśla”, że swoją inicjatywą w sprawie reformy sądownictwa Andrzej Duda znacząco pomieszał szyki partii rządzącej. „Tak naprawdę nasze plany są uzależnione od działań prezydenta. Czekamy na to, aż przedstawi swoje projekty ustaw dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości” – tłumaczył polityk PiS. Podkreślał jednak, że zmiany w rządzie nastąpią. Powoływał się przy tym na sugestie Jarosława Kaczyńskiego z lipca tego roku.

Podwójne prezydenckie weto ogłoszone zostało 24 lipca. Wtedy też Andrzej Duda zapowiedział, że zgłosi własne projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Oświadczył, że daje sobie na to 2 miesiące.

ms.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>