Węgry, 30.11.2015

 

PiS planuje wprowadzić powszechną opłatę audiowizualną

ms, 30.11.2015

Siedziba TVP

Siedziba TVP (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Nowa ustawa medialna ma wprowadzić powszechną opłatę audiowizualną w wysokości 10 zł miesięcznie. Wpływy na poziomie 1,5 mld zł rozdzielać ma Rada Mediów Narodowych – podał portal Wirtualnemedia.pl.

Rada Mediów Narodowych będzie nowym organem składającym się z członków wybieranych na kilkuletnią kadencję przez Sejm, Senat i prezydenta. Czy będą to politycy, czy przedstawiciele mediów, na razie nie wiadomo.

- W ustawie nie ma żadnych wskazań tego rodzaju, ani na rzecz polityków, ani na rzecz twórców. Generalnie mają to być ludzie, którzy znają się na mediach, bo są odpowiedzialni za tworzone media narodowe. Wyborcy wezmą pod uwagę ich jakość podczas kolejnych wyborów – mówił portalowi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pełnomocnik rządu ds. reformy medialnej.

W grę wchodzą dwa sposoby pobierania opłaty audiowizualnej. Pierwszy zakłada korzystanie z bazy PIT i CIT, drugi dołączałby opłatę do rachunku za energię elektryczną. – Może wyłonić się jeszcze inne rozwiązanie, bo to nie jest tak, że wybieramy spośród dwóch pomysłów. Natomiast nad pobieraniem opłaty audiowizualnej przez PIT pracowali już urzędnicy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówił Czabański. Ministerstwo rozważa także wprowadzenie abolicji dla tych, którzy nie płacili wcześniej abonamentu RTV, a obecnie są w trudnej sytuacji finansowej.

Czabański uważa, że z nowej opłaty uda się pozyskać 1,5 mld zł wpływów rocznie. Obecnie z tytułu abonamentu zbierana jest połowa tej kwoty. – To jest kwota [1,5 mld] wystarczająca do bardzo znacznej poprawy kondycji finansowej tych mediów oraz do tego, żeby pracownicy mieli tam godne warunki pracy i płacy. Środki te rozdysponuje Rada Mediów Narodowych. Proszę też zauważyć, że media narodowe pozostaną na rynku reklamowym. Summa summarum powinno to stworzyć media stabilne i silne finansowo – dodał w wywiadzie Czabański.

Projekt ustawy ma trafić do Sejmu jeszcze w grudniu lub w styczniu przyszłego roku.

Mało kto płaci abonament

Dziś abonament płaci jedynie co dziesiąte gospodarstwo domowe w Polsce. Do tego od dwóch lat ponad 50 proc. wpływów to zaległości ściągane przez Pocztę Polską. Tegoroczne wpływy z tytułu abonamentu wynieść mają 750 mln zł.

Na przyszły rok KRRiT prognozuje już tylko 661 mln zł. Prognozy na kolejne lata nie są już robione, ale także tu można się spodziewać dużo niższych wpływów.

Obecnie Polskie Radio i rozgłośnie regionalne finansowane są w około 80 proc. z abonamentu. W przypadku Telewizji Polskiej jest to 30 proc. Jeżeli wpływy z abonamentu w kolejnych latach będą się kurczyć, zabraknie pieniędzy na ich funkcjonowanie.

Roczna wysokość abonamentu RTV za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 258 zł.

rządPlanuje

wyborcza.biz

 

Węgry zostaną zawieszone w prawach członkowskich UE? KE zarejestrowała inicjatywę europejską

PAP, wah, 3011.2015
KE poinformowała, że zarejestrowała europejską inicjatywę obywatelską, której celem jest rozpoczęcie wobec Węgier postępowania prowadzącego do zawieszenia tego kraju w prawach państwa członkowskiego, w tym prawach do głosowania w Radzie UE.

KE zastrzegła w poniedziałkowym komunikacie, że jej decyzja o rejestracji inicjatywy opiera się wyłącznie na prawnej dopuszczalności tego wniosku. Komisarze nie analizowali treści inicjatywy na tym etapie.

Organizatorzy akcji zarzucają premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi, że od kiedy doszedł do władzy w 2010 r. podjął szereg antydemokratycznych działań sprzecznych z zasadami państwa prawa. Oskarżają go też o ksenofobię i nieakceptowalne traktowanie migrantów przez władze węgierskie. Zdaniem autorów wniosku budzi to obawy, że podobne zachowania będą się rozprzestrzeniać w innych krajach członkowskich, których „kultura demokratyczna jest świeża i krucha”.

Węgry przyjęły we wrześniu restrykcyjne przepisy dotyczące imigrantów, przewidujące m.in. kary więzienia dla osób nielegalnie przekraczających granicę. Kraj ten jest krytykowany nie tylko za przepisy antyimigracyjne, ale też brutalne działania policji wobec uchodźców.

W październiku KE zażądała od władz Węgier wyjaśnień dotyczących prowadzonej przez ten kraj polityki azylowej i migracyjnej, a także kontroli granicznych.

Aby sprawie został nadany bieg, europejska inicjatywa obywatelska musi zebrać pod swoim wnioskiem milion podpisów w co najmniej 7 państwach UE w ciągu jednego roku. Jeśli tak się stanie, Komisja będzie miała trzy miesiące na decyzję, czy uruchamia postępowanie oparte na artykule 7 traktatu o UE, prowadzące do zawieszenia praw państwa członkowskiego, w tym prawa do głosowania w Radzie UE.

Wcześniej taką procedurę chcieli wobec Budapesztu uruchomić Liberałowie w Parlamencie Europejskim, ale nie udało im się zmobilizować wystarczającej liczby eurodeputowanych, żeby nadać wnioskowi bieg.

WęgryZostanąZawieszone

wyborcza.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>