NowoczesnaPL – może być zagrożeniem, albo uzupełnieniem Platformy Obywatelskiej

Scena polityczna zaczęła się gwałtownie zmieniać. Pojawiają się na niej nowe podmioty, a nawet takie, które nie mają jeszcze ram prawnych (dotyczy to Kukiza).

W ostatni weekend odbył się kongres założycielski stowarzyszenia (jeszcze nie partii) NowoczesnaPL, która już ma znaczący elektorat w sondażach. Mianowicie w Millward Brown – 10%.

Kto stoi za tą inicjatywą oprócz samego pomysłodawcy, Ryszarda Petru, który ma za sobą pracę w Banku Światowym jako ekonomista ds. Polski i Węgier.

A inni?

Rafał Brzoska. 36-letni szef InPostu jest milionerem, o którym mówi się, że „rzucił wyzwanie Poczcie Polskiej”. Po osiągnięciu sukcesu w kraju paczkomaty należące do jego firmy zaczęły podbijać też Europę. Biznesmen tłumaczy jednak, że „obecna sytuacja w Polsce wymaga zdecydowanych działań i gruntownych zmian”.

Karolina Wigura. Socjolożka jest adiunktem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, zasiada też w Radzie Programowej Kongresu Kobiet i zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Jako dziennikarka publikowała swoje teksty m.in. w „Gazecie Wyborczej”, ”Rzeczpospolitej” i ”Przeglądzie Politycznym”.

- Wyrażam sympatię w stosunku do Ryszarda Petru i stowarzyszenia – jak podejrzewam, podobnie jak inne osoby o liberalnych poglądach. To wsparcie dla powstającego ruchu społecznego.

Joanna Scheurin-Wielgus. W zeszłorocznych wyborach samorządowych radna jako pierwsza kobieta walczyła o fotel prezydenta Torunia.

Wadim Tyszkiewicz. Prezydent Nowej Soli zyskał medialną popularność po tym, jak wiosną 2014 roku ruszył w pościg za pijanym kierowcą, który śmiertelnie potrącił rowerzystę. Polityk zatrzymał mężczyznę i wezwał policję; potem całe zdarzenie opisał w emocjonalny sposób na Facebooku. – Skoro młotek, siekiera może być narzędziem zbrodni, dlaczego nie może być nim dwutonowe auto w rękach pijanego kierowcy? Tak, to są zabójcy.

Postacie nietuzinkowe są w NowoczesnaPL, które mogą być zagrożeniem dla Platformy Obywatelskiej. Albo uzupełnieniem – w przyszłym Sejmie.