Macierewicz, 14.11.2017

 

Macierewicz wydaje prawie 500 milionów zł na… ochronę wojska

Macierewicz wydaje prawie 500 milionów zł na… ochronę wojska

   14 listopada 2017

 „Powinno być tak, że to wojsko zapewnia ochronę” – mówi gen. Roman Polko i trudno odmówić mu racji. Okazuje się bowiem, że resort Antoniego Macierewicza zatrudnia prywatnych ochroniarzy! Na wynajęcie wartowników z agencji ochrony wydano aż 470 mln zł!

Do ochrony 542 jednostek wojskowych wynajmowane są tzw. SUFO, czyli Specjalistyczne Uzbrojone Formacje Ochronne. W 2016 r. kosztowało to 370 mln zł – w tym o 100 mln zł więcej. A to nie koniec, bo wojsko szuka dodatkowych firm ochroniarskich na kolejny rok.

Jak wojsko tłumaczy zatrudnianie prywatnych ochroniarzy? – „Powołanie etatowych pododdziałów ochrony (…) odbyłoby się kosztem pododdziałów stricte bojowych, których rola jest istotniejsza z punktu widzenia obronności państwa” – wyjaśnia kpt. Krzysztof Płatek z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Były dowódca GROM gen. Roman Polko krytycznie ocenia umiejętności wartowników z agencji ochrony. – „Po pierwsze ochrona jest kiepska, bo to są ludzie niesprawdzeni. Udają, że chronią, a wojsko udaje, że jest chronione”. Uważa, że zamiast tworzyć oddziały wartownicze, powinno się rozbudowywać system kamer, elektronicznych płotów i automatyzację. – „A nie zatrudniać setki ludzi, którzy chodzą dookoła płotu” – dodaje gen. Polko.

koduj24.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>