Marenin

List poparcia Feminoteki dla Małgorzaty Marenin

Fundacja Feminoteka solidaryzuje się i wspiera decyzję Pani Małgorzaty Marenin w związku z pozwem, jaki Pani Marenin wystosowała przeciwko abp. Józefowi Michalikowi. Przyczyną pozwu jest wypowiedź abp. Józefa Michalika, w której stwierdził, że jednym ze źródeł pedofilii są rozwody, złe relacje między rodzicami dziecka, feminizm i gender.

 

Zgadzamy się z Panią Marenin, że hierarchowie Kościoła katolickiego powinni być podporządkowani takim samym sankcjom prawnym jak pozostali obywatele i obywatelki.

Ponadto uważamy, że niedopuszczalne jest trywializowanie problemu pedofilii wśród hierarchów Kościoła katolickiego.

Podobnie za niedopuszczalną uważamy próbę przerzucenia odpowiedzialności za czyny pedofilne na ofiary i ich rodziny. Tego typu wypowiedzi są wyrazem skrajnego braku empatii, odpowiedzialności i przyzwoitości.

Wpisują się w niepokojący nurt wciąż popularnego w Polsce przerzucania winy i odpowiedzialności za przestępstwa seksualne ze sprawcy na ofiarę. Słowa takie przyczyniają się do szerzenia stereotypów, krzywdzących osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej.

Przypominamy, że czyny pedofilne są przestępstwem. Winę i odpowiedzialność za przemoc seksualną, w tym przemoc seksualną wobec dziecka, ponosi sprawca. Ani sytuacja w rodzinie, ani poglądy, ani poszukiwanie przez dziecko pomocy u dorosłego nie zmieniają tego faktu. Próba usprawiedliwienia przypadków pedofilii świadczy o głębokim niezrozumieniu problemu, a być może nawet o próbie celowego umniejszenia wagi przestępstw seksualnych wobec dzieci poprzez zamazanie granic między odpowiedzialnością sprawcy a sytuacją społeczną ofiary.

Próba obarczenia feministek i osób rozwiedzionych odpowiedzialnością za pedofilię księży, ukazuje dramatyczny stopień poczucia bezkarności i braku oceny skali problemu pedofilii.

Próba ta jest tym bardziej szokująca, że hierarchowie Kościoła katolickiego, podobnie jak wszyscy inni uczestnicy debaty publicznej, zobowiązani są do etycznego postępowania. Jest to tym bardziej istotne, iż deklarują oni służenie swoim wiernym, niezależnie od ich światopoglądu i sytuacji rodzinnej.

Odwołanie do rozwodów i feminizmu w wypowiedzi abp. Michalika ma na celu zmianę tematu publicznej dyskusji: odwrócenie uwagi opinii publicznej od problemu pedofilii w Kościele i przekierowanie jej na sprawy światopoglądowe, niezwiązane z odpowiedzialnością sprawców za przestępstwa seksualne wobec dzieci.

Tymczasem w Polsce niezbędna jest rzetelna dyskusja na temat odpowiedzialności sprawców, w tym osób duchownych, za przestępstwa seksualne oraz metod zapobiegania przemocy seksualnej. Rozmywanie jej za pomocą prób zmiany tematu i przerzucania odpowiedzialności na niewinne osoby, by zdjąć odium z dopuszczających się pedofilii księży, nie służy rozwiązaniu problemu przemocy seksualnej w Polsce.

Zespół Fundacji Feminoteka

Źródło: naTemat.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>