NowoczesnaPL (02.06.2015)

 

NowoczesnaPL. Kto poza Ryszardem Petru ”jest wkurzony i uważa, że potrzeba zmian”?

Aneta Bańkowska, 02.06.2015
Kongres założycielski stowarzyszenia Kongres założycielski stowarzyszenia „NowoczesnaPL” Ryszarda Petru (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

Ryszard Petru, dotychczas ekonomista i bankowiec, postanowił czynnie zaangażować się w politykę. Co to jest NowoczesnaPL? I im jest 6 tysięcy osób, które się dołączyły do inicjatywy?

Według najnowszego sondażu Millward Brown dla TVN inicjatywa Ryszarda Petru, która nawet nie jest jeszcze partią, ma szansę „nieźle namieszać” na scenie politycznej: weszłaby do Sejmu z 10-procentowym poparciem jako czwarta i ostatnia siła (obok PiS-u, PO i również nieistniejącej jeszcze partii Kukiza).

Ryszard Petru: kim jest?

Twórcę NowoczesnaPL kojarzono dotąd głównie z ekonomią – to ekspert w zakresie makroekonomii, w latach 1997-2000 doradzał wicepremierowi i ministrowi finansów Leszkowi Balcerowiczowi. Na stronie stowarzyszenia można przeczytać, że w tamtym czasie „współtworzył nowy system emerytalny i założenia reformy finansów publicznych”.

Po zakończeniu współpracy z ówczesnym szefem Unii Wolności Petru pracował w Banku Światowym jako ekonomista ds. Polski i Węgier, doradzał też w kwestiach związanych z reformami emerytalnymi i finansami publicznymi w krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej. W ostatnich latach pełnił m.in. funkcje głównego ekonomisty w BRE Banku i PKO BP.

Od maja 2011 roku Petru przewodniczy Towarzystwu Ekonomistów Polskich; dwa lata później objął także funkcję doradcy marszałka województwa dolnośląskiego ds. gospodarczych. W latach 90. należał do Unii Wolności – w 2001 roku bez powodzenia kandydował do Sejmu z list ugrupowania. Na tym skończyła się jego przygoda z polityką.

„Polska może być małymi Niemcami Europy”

Co sprawiło, że ekonomista zmienił zdanie i zdecydował się stanąć na czele inicjatywy, która – jak przewidują niektórzy eksperci - może być konkurencją dla PO? - Wkurza mnie to, co się dzieje w Polsce - opowiadał w rozmowie z Gazeta.pl. - Miller, Kaczyński, Piechociński, Kopacz, Tusk. Im się nic nie chce, im jest dobrze. A ja mam wizję, że Polska może być małymi Niemcami Europy – ocenił Petru. Jego celem w październikowych wyborach jest co najmniej wprowadzenie NowoczesnaPL do Sejmu.

Petru: Wkurza mnie to, co się dzieje w Polsce [CZYTAJ] >>>

Ekonomista chce tego dokonać przy wsparciu m.in. Leszka Balcerowicza, Władysława Frasyniuka i Andrzeja Olechowskiego. Jednak, jak deklaruje, nowe ugrupowanie to nie „drugi plan byłego wicepremiera”. – Czytam dzisiaj, że powstaje partia Balcerowicza i Petru, a to jest przede wszystkim inicjatywa młodych, energicznych ludzi, którym się coś chce. I Petru – podkreśla ekonomista.

„Petru liczy na młodych beneficjentów transformacji z dużych miast”


http://www.gazeta.tv/plej/19,115170,18029945,video.html?autoplay=true

Petru wspierają m.in. Wadim Tyszkiewicz i założyciel InPostu

Zainteresowanie inicjatywą jest spore: podczas niedzielnego kongresu na warszawskim Torwarze pojawiło się ponad 6 tysięcy osób z całej Polski. Kim są? – Ludzie z doświadczeniem życiowym. Z samorządu, przedsiębiorcy, działacze organizacji pozarządowych – opisywał sympatyków stowarzyszenia Petru.

Podczas kongresu ze sceny przemawiali także m.in. prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, przedsiębiorca i założyciel firmy InPost Rafał Brzoska, Adam Kądziela z Zarządu Ogólnopolskiego Forum Młodych Lewiatan, szefowa działu politycznego „Kultury liberalnej” Karolina Wigura oraz toruńska działaczka społeczna i radna Joanna Scheurin-Wielgus.

Co powinniśmy wiedzieć o ugrupowaniu Ryszarda Petru? >>>

Spytaliśmy niektórych z nich, co sprawiło, że postanowili poprzeć Petru. – Będę wspierał każdą ideę, która z „mówienia o tym, że trzeba coś robić” przejdzie do fazy „zrobię, bo wiem jak” – wyjaśnia Rafał Brzoska.

36-letni szef InPostu jest milionerem, o którym mówi się, że „rzucił wyzwanie Poczcie Polskiej”. Po osiągnięciu sukcesu w kraju paczkomaty należące do jego firmy zaczęły podbijać też Europę. Biznesmen tłumaczy jednak, że „obecna sytuacja w Polsce wymaga zdecydowanych działań i gruntownych zmian”, a rzeczywistość, w której przestępca ma większe prawa niż obywatel płacący podatki, jest niedopuszczalna.

- Kiedy sam zaczynałem swój biznes, prowadzenie działalności gospodarczej należało do łatwiejszych, było bardziej przewidywalne. Dziś, niestety, państwo często zmienia przedsiębiorcom reguły w trakcie gry, na czym tracą wszyscy Polacy. Nie należę do radykałów, nie dążę za wszelką cenę do tego, by tylko dla zasady obracać wszystko do góry nogami. Z drugiej strony nie boję się szukać nowych rozwiązań, stawiać na innowacyjność i w ten sposób zwiększać standard życia Polaków, eliminując utrwalone w naszej gospodarce absurdy. Dlatego przekonujmy, walczmy, zmuszajmy przedstawicieli władzy, by stwarzali dobre, czyli jasne, przejrzyste, równe i sprawiedliwe warunki do prowadzenia biznesu. To nieprawda, że tych dwóch wartości nie da się dobrze wyważyć – podkreśla przedsiębiorca.

„Każda centrowa inicjatywa wydaje się być bardziej interesująca niż…”

Bardziej zachowawczo o ugrupowaniu Petru mówi Karolina Wigura. Socjolożka jest adiunktem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, zasiada też w Radzie Programowej Kongresu Kobiet i zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Jako dziennikarka publikowała swoje teksty m.in. w „Gazecie Wyborczej”, ”Rzeczpospolitej” i ”Przeglądzie Politycznym”.

- Wyrażam sympatię w stosunku do Ryszarda Petru i stowarzyszenia – jak podejrzewam, podobnie jak inne osoby o liberalnych poglądach. To wsparcie dla powstającego ruchu społecznego. Robiłam to już w przeszłości, np. wspierając Kongres Kobiet. Każda centrowa i oddolna inicjatywa, która w tej chwili powstaje, wydaje się być znacznie bardziej interesująca niż populistyczne ruchy takie jak ten Pawła Kukiza – tłumaczy Wigura.

- Nie jestem jednak członkinią stowarzyszenia, nie zamierzam też kandydować z jego list ani zapisywać się do partii, która na pewno powstanie – zastrzega publicystka.

„Polacy są wkurzeni. Nadszedł czas zmian”

Swoje pełne poparcie dla inicjatywy zadeklarowała natomiast Joanna Scheurin-Wielgus. W zeszłorocznych wyborach samorządowych radna jako pierwsza kobieta walczyła o fotel prezydenta Torunia. To znana lokalna działaczka: jest współzałożycielką Stowarzyszenia Wyborcy oraz wiceprezesem Stowarzyszenia Rzeczpospolita Babska, stoi też na czele Fundacji Win-Win, która wspiera działania kulturalne i lokalnych artystów. Wcześniej przez wiele lat współpracowała z offowym Teatrem Wiczy.

- Doskonale rozumiem, że Polacy są wkurzeni na obecną sytuację społeczno-gospodarczą, na polityków, na niski poziom debaty politycznej. Nadszedł czas zmian. Dlatego wspieram ruch - zapewniła podczas kongresu .

Tyszkiewicz: Chciałbym budować Polskę nowoczesną i przyjazną

Najbardziej rozpoznawalnym mówcą kongresu był niewątpliwie Wadim Tyszkiewicz. Prezydent Nowej Soli zyskał medialną popularność po tym, jak wiosną 2014 roku ruszył w pościg za pijanym kierowcą, który śmiertelnie potrącił rowerzystę. Polityk zatrzymał mężczyznę i wezwał policję; potem całe zdarzenie opisał w emocjonalny sposób na Facebooku. – Skoro młotek, siekiera może być narzędziem zbrodni, dlaczego nie może być nim dwutonowe auto w rękach pijanego kierowcy? Tak, to są zabójcy – mówił później w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Tyszkiewicz krytykował też górnicze protesty i porozumienie z rządem. Prezydent Nowej Soli wskazywał, że inne sektory gospodarki nie są traktowane z równie wielką troską. – Górnicy dostają z ZUS trzy razy więcej niż inni Polacy. W czym ta reszta Polski jest gorsza? - pytał.

W niedzielę samorządowiec przedstawił na kongresie NowoczesnaPL swoją wizję kraju. – Chciałbym budować Polskę nowoczesną i przyjazną, wolną od politycznych połajanek, a skupioną na rozwoju, bezpieczną i sprawiedliwą. Mnie interesuje polityka samorządowa, gospodarcza, społeczna, taka, która daje konkretne efekty, pokazuje rozwiązania, przynosi rezultaty - przekonywał.

Nowoczesna.pl w Sejmie? Ekspert: Inicjatywa Petru i Balcerowicza może realnie zagrozić PO


http://www.gazeta.tv/plej/19,114927,18025353,video.html?autoplay=true

 

TOK FM Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>