ONZ, pedofilia, Watykan

Watykan nie chce udostępnić ONZ wyników dochodzeń w sprawie pedofilii

kospa, 04.12.2013
WatykanWatykan (Fot. Pier Paolo Cito AP)

Organizacja Narodów Zjednoczonych nie otrzyma informacji na temat wewnętrznych dochodzeń Kościoła dotyczących molestowania seksualnego dzieci przez duchownych – poinformowała Stolica Apostolska. Jak podkreślono, to kwestie poufne
Watykan podkreśla, że informacje na temat dochodzeń dotyczących wewnętrznych przypadków nadużyć udostępnia państwom i rządom, o ile jest to potrzebne do prowadzonych postępowań sądowych.

Watykan nie może udzielić precyzyjnych informacji…

To odpowiedź na prośbę Komitetu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Dziecka o informacje dotyczące wszystkich przypadkach nadużyć seksualnych, jakich duchowni dopuścili się wobec nieletnich. Wniosek ONZ zawiera długą listę pytań.

ONZ chce się dowiedzieć m.in., jak Kościół współpracuje w tej kwestii ze świeckim wymiarem sprawiedliwości, jakie zasady działania wobec przypadków nadużyć przyjął i jakie kroki podjęto, by księża oskarżeni o pedofilię nie mieli kontaktu z dziećmi. Urzędnicy pytają, czy przypadkiem nie istnieje kościelna instrukcja sugerująca, aby nie informować policji o przypadkach pedofilii wśród duchownych i czy ofiary nie dostają odszkodowania w zamian za milczenie.

ONZ interesują również konkretne przypadki – znęcania się nad sierotami w domach sióstr magdalenek w Irlandii czy sprawa ks. Marciala Maciela Degollado, który przez lata wykorzystywał seminarzystów, a sam miał kilkoro dzieci.

Zasadniczym przesłaniem – wysłanej we wtorek do Genewy, a liczącej 24 strony odpowiedzi Watykanu – jest to, że strona watykańska nie może udzielić precyzyjnych, szczegółowych informacji.

…bo chce chronić świadków, oskarżonych i Kościół

Watykan wyjaśnia, że wewnętrzne postępowania dyscyplinarne nie są udostępniane opinii publicznej, aby chronić „świadków, oskarżonych oraz integralność Kościoła”. Stolica Apostolska podkreśla jednak, że nie powinno to zniechęcać ofiar przed zgłaszaniem przestępstw władzom państwowym.

Watykan zwraca uwagę, że Kościół zaostrzył kryteria wyboru dla kandydatów na księży, zaktualizował prawo kanoniczne i opracowuje wytyczne, które pomogą zwalczać nadużycia seksualne w Kościele. „Nie możemy jednak ponosić odpowiedzialności za zachowanie poszczególnych członków Kościoła i duchownych” – oznajmiła Stolica Apostolska.

W środę rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi wyjaśnił, że Watykan odpowiedział komitetowi ONZ, iż nie ma obowiązku informować o prowadzonych za Spiżową Bramą postępowaniach kanonicznych wobec księży pedofilów. Jak przypomniał, dochodzenia w Kongregacji Nauki Wiary różnią się od tych w świeckim prawie.

Wytłumaczono, że w sprawie przestępstw popełnionych przez księży w poszczególnych krajach – na przykład w Irlandii – kompetentne są ich władze, gdyż to ich prawodawstwu kapłani podlegają.

Ponadto rzecznik Stolicy Apostolskiej położył nacisk na to, że zaleca ona biskupom współpracę ze świeckim wymiarem sprawiedliwości, choć – jak przyznał – nie wszystkie episkopaty zastosowały się do zalecenia składania doniesień o czynach pedofilii w świeckim wymiarze sprawiedliwości.

Watykan zapowiedział, że jego delegacja będzie uczestniczyć 16 stycznia w posiedzeniu Komitetu ds. Praw Dziecka i krajów członkowskich.

Zobacz także

 

Wyborcza.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>